6 mai 2024, 13:51

România cucerește trei medalii la Cupa Mondială de haltere pentru cadeţi

În perioada 11-18 noiembrie a avut loc Cupa Mondială online de haltere pentru cadeţi de la Lima (Peru).

România a cucerit trei medalii, toate câștigate în prima zi a competiţiei.

Florin Cosmin Krupla (cat. 55 kg) a obţinut două medalii de argint (smuls şi total) şi una de bronz (aruncat), relatează agerpres.ro.

Țara noastră a fost reprezentată în cadrul competiției de zece sportivi, dar în cele din urmă au evoluat doar şapte dintre ei.

Marcela Andrei, care a concurat în limitele categoriei 76 Kg, s-a clasat, la total, pe locul 7, cu 168 Kg, tot pe 7, la smuls, cu 74 Kg, și pe locul 6, la stilul aruncat, cu 94 Kg.

Ionuţ Gabriel Tucă, care a evoluat în Grupa B la cat. 96 kg, a fost al 11-lea la smuls, cu 110 kg, după ce a ratat două încercări la 116 kg, s-a clasat pe 7 la aruncat, cu 155 kg, deşi a ratat ultima tentativă, la 160 kg, în timp ce la total a încheiat pe 9, cu 265 kg.

Brîndușa Turcanu, categoria 81 Kg, a obtinut un loc 8, la total, cu 166 Kg, un loc 9, la smuls, cu 73 Kg, și un loc 7, la aruncat cu 93 Kg. Sportiva a obținut o clasare pe locul 10, cu 75 Kg, în timp ce, la stilul aruncat, s-a clasat pe locul 9, cu 95 Kg.

Peste 400 de halterofili din 62 de țări au participat la această întâlnire.

sursa foto: csasteaua.ro