De pe rafturile supermarketurilor din Franța a fost epuizat rapid un produs.
Pe lista de cumpărături de sfârşit de an nu poate lipsi șampania.
Producătorii francezi de şampanie spun că, încă de acum o lună, produsul a fost cel mai rapid epuizat pe rafturile magazinelor.
Preşedintele Uniunii Producătorilor de Şampanie (UMC), Jean-Marie Barillere, estimează că vânzările din acest an vor trece de 5,5 miliarde de euro, depăşind precedentul record de 5 miliarde de euro stabilit în urmă cu doi ani.
„A fost o revenire atât de uriaşă şi de neaşteptată că am avut unele întreruperi de-a lungul lanţului de aprovizionare, la fel ca şi multe alte produse în acest moment„, a spus Jean-Marie Barillere, potrivit agerpres.ro.
Potrivit cercetărilor, şampania este produsul care încă de la începutul lunii noiembrie înregistra cel mai mare nivel de stoc epuizat din rândul principalelor categorii de produse din supermarketurile franceze.
sursa foto: rafinat.ro
Comentariile sunt oprite pentru acest articol