17 iunie 2022, 7:30

Un român nominalizat la premiul pentru cel mai bun tânăr fotbalist din lume

Un român este nominalizat pentru premiul Golden Boy, care este acordat celui mai bun tânăr fotbalist al anului și este dat de Tuttosport.

Radu Drăguşin, legitimat la Juventus Torino, este pe lista nominalizaţilor.

Dintre cei 100 de fotbaliști, Drăgușin a primit până acum doar 19 din totalul de 52.049 acordate de fani.

Cel mai votat este în acest moment Ecuardo Camavinga de la Real Madrid, care are 56,9 la sută din totalul voturilor (29632).

Cine sunt jucătorii nominalizați pentru trofeul Golden Boy

Franța (15): Janis Antiste (Spezia), Eduardo Camavinga (Real Madrid), Rayan Cherki (Franța), Mohamed Cho (Angers), Hugo Ekitike (Reims), Maxime Esteve (Montpellier), Malo Gusta (Lyon), Arnaud Kalimuendo (PSG), Isaac Lihadji (Lille), Castello Lukeba (Lyon), Nathanael Mbuku (Reims), Tanguy Nianzou (PSG), Georginio Rutter (Hoffenheim), Brandon Soppy (Udinese), Elye Wahi (Montpellier)

Italia (9): Edoardo Bove (Roma), Matteo Cancellieri (Verona), Sebastiano Esposito (Inter), Wilfried Gnonto (FC Zurich), Fabio Miretti (Juventus), Cher Ndour (Benfica), Simone Pafundi (Udinese), Giorgio Scalvini (Atalanta), Destiny Udogie (Verona)

Spania (8): Alejandro Balde (Barcelona), Ansu Fati (Barcelona), Gavi (Barcelona), Raul Moro (Spania), Nico Gonzalez (Barcelona), Nico Williams (Bilbao), Pedri (Barcelona), Yeremi Pino (Villarreal)

Portugalia (8): Francisco Conceicao (Porto), Diego Moreira (Benfica), Henrique Araujo (Benfica), Joelson Fernandes (FC Basel), Nuno Mendes (PSG), Paulo Bernardo (Benfica), Rodrigo Ribeiro (Sporting), Tiago Tomas (Sporting)

Germania (7): Karim Adeyemi (Dortmund), Ansgar Knauff (Frankfurt), Youssoufa Moukoko (Dortmund), Jamal Musiala (Bayern), Luca Netz (Monchengladbach), Lazar Samardzic (Udinese), Jan Uwe Thielmann (Koln)

Belgia (6): Anouar Ait El Hadj (Anderlecht), Jeremy Doku (Rennes), Eliot Matazo (Monaco), Cisse Sandra (Belgia), Maarten Vandevoordt (Genk), Aster Vranckx (Wolfsburg)

Olanda (5): Jayden Braaf (Dortmund), Brian Brobbey (RB Liepzig), Ryan Gravenberch (Bayern Munchen), Ki Jana Hoever (Wolves), Devyne Rensch (Ajax)

Anglia (4): Jude Bellingham (Dortmund), Harvey Elliott (Liverpool), Joseph Gelhardt (Leeds), Noni Madueke (PSV)

SUA (4): Yunus Musah (Valencia), Giovanni Reyna (Dortmund), Joseph Scally (Monchengladbach), Malik Tillman (Bayern Munchen)

Brazilia (3): Yan Couto (Manchester City), Leandro Carvalho (Liverpool), Fabio Silva (Wolves)

Croația (3): Stipe Biuk (Hajduk Split), Josko Gvardiol (RB Liepzig), Luka Sucic (RB Salzburg)

Polonia (3): Jakub Kaminski (Wolfsburg), Kacper Kozlowski (Brighton), Nicola Zalewski (Roma)

Argentina (3): Matias Palacios (FC Basel), Luka Romero (Lazio), Matias Soule (Juventus)

Ghana (2): Felix Afena-Gyan (Roma), Kamaldeen Sulemana (Rennes)

Guineea (2): Moustapha Cisse (Atalanta), Ilaix Moriba (RB Leipzig)

Serbia (2): Nemanja Jovic (Partizan), Filip Stevanovic (Heerenveen)

Elveția (2): Becir Omeragic (FC Zurich), Fabian Rieder (Young Boys)

Camerun: Lucien Agoume (Inter)

Slovacia: Tomas Suslov (Groningen)

Slovenia: Benjamin Sesko (RB Salzburg)

Senegal: Pape Sarr (Tottenham)

Ecuador: Piero Hincapie (Bayer Leverkusen)

Cehia: Adam Hlozek (Bayer Leverkusen)

Scoția: Aaron Hickey (Bologna)

Danemarca: Mohammed Daramy (Ajax)

Austria: Amar Dedic (RB Salzburg)

Coasta de Fildeș: Amad Diallo (Manchester United)

România: Radu Drăgușin (Juventus)

Suedia: Anthony Elanga (Manchester United)

Islanda: Isak Johannesson (Copenhaga)

Ucraina: Illya Zabarny (Dinamo Kiev)

sursa foto: digisport.ro


ARTICOLE ASEMĂNĂTOARE

Comentariile sunt oprite pentru acest articol